Jak zorganizować poczęstunek konsolacyjny?
Powszechnym zwyczajem jest, aby po zakończonej uroczystości pogrzebowej żałobnicy spotkali się w celu uczczenia pamięci zmarłej osoby. Wspólnym wspomnieniom niezmiennie towarzyszy poczęstunek. Czy wiemy, jakim zasadami powinniśmy kierować się podczas planowania poczęstunku konsolacyjnego?
Bywają i takie uroczystości
Odejście bliskiej osoby należy do jednych z najprzykrzejszych wydarzeń w życiu każdego z nas. Chociaż rozumiemy, że tak wygląda droga życia, to zawsze ten moment wywołuje wiele bólu i żalu. Jeśli to na nas spoczywa obowiązek dopełnienia formalności pogrzebowych oraz zorganizowania uroczystości ostatniego pożegnania, to mimo żałoby musimy wykazać się przedsiębiorczością i praktycyzmem. Organizacja poczęstunku konsolacyjnego nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, ale musimy wiedzieć, że i z takich momentów składa się nasze życie. Mimo cierpienia pamiętajmy, że jest to wyraz naszego przywiązania oraz szacunku.Popatrzmy na to, jako na okazję do spotkania w gronie zapewne dawno niewidzianych osób, które swoją obecnością zaświadczają, jak ważny był dla nich zmarły. Uroczystość konsolacyjna to chwila zadumy, wspomnienia, ale też poczucia wspólnoty pomiędzy tymi, co żyją oraz odeszli.
Ku pokrzepieniu ciała i ducha
Wspomnienia o bliskim służą wspólnemu pokrzepieniu. Choć jest nam trudno, to przecież chcemy ocalić od zapomnienia to, co najważniejsze. Tradycyjnie przyjęło się, że odbywa się podczas poczęstunku. Z wielu względów o wiele łatwiej jest uroczystość konsolacyjną zorganizować w restauracji.Jej pracownicy potrafią nie tylko z nami świętować wesela czy kolejne jubileusze, ale okazać wsparcie i współczucie, gdy jesteśmy pogrążeni w smutku.
Typowym poczęstunkiem konsolacyjnym jest przeważnie obiad.Komponujemy go zazwyczaj z dwóch dań. Może to być więc rozgrzewający i lubiany przez wszystkich rosół lub pożywna zupa krem. Drugie danie koncentruje się przeważnie na porcji mięsa, które można podać w formie popularnego kotleta devolay lub schabowego w towarzystwie ziemniaków oraz surówek. Zamawiając dania obiadowe, warto pamiętać o osobach niespożywających mięsa i poprosić obsługę o przygotowanie kilku wegetariańskich porcji. Po obiedzie jest zwykle czas na deser, najczęściej ciasto oraz kawę i herbatę.
Niektóre osoby zastanawiają się, czy powinien być podany alkohol. Jednak coraz częściej organizatorzy rezygnują z tego pomysłu. Często goście są przyjezdnymi z daleka i wkrótce po słodkim poczęstunku udają się w drogę powrotną. Wiele osób uważa też, że spożywanie alkoholu w tych okolicznościach jest niezbyt stosowne. Ważne jest zatem postępowanie w zgodzie z własnymi odczuciami.Poczęstunek konsolacyjny ma pokrzepić po trudach pogrzebu, dodać energii na dalsze zmagania z rzeczywistością.Jest też okazją do tego, by okazać sobie wsparcie duchowe, o które o wiele łatwiej przy wspólnym stole.